Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Otwarcie wystawy: Numizmatyka III Rzeczpospolitej. Monety obiegowe - MPŚ


Otwarcie wystawy: Numizmatyka III Rzeczpospolitej. Monety obiegowe - Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku


W sobotę, 13 czerwca o godzinie 12 odbył się wernisażwystawy "Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety obiegowe".

Na wystawie, wśród około 400 obiektów, prezentowane są zarówno monety powstałe przed denominacją (1990-1995) jak i te wybite po denominacji, która nastąpiła w 1995 roku.

W 1989 roku nastąpiły w Polsce gruntowne zmiany polityczne. Zmiany te widać na reliefach monet: pojawia się nowa nazwa państwa -Rzeczpospolita Polska, a orzeł odzyskuje koronę.

Monet przed denominacją powstało zaledwie kilkanaście, w tym dwie obiegowe. Po denominacji znacznie wzrosła ilość bitych monet okolicznościowych. Pojawiły się także nowe wzory dziewięciu monet obiegowych o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, 5 złotych.

Znaczną większość eksponatów prezentowanych na wystawie stanowią monety okolicznościowe o nominale 2 złotych, cieszące się wielką popularnością wśród kolekcjonerów. Monety te nazwać można monetami okolicznościowymi "powszechnego użytku", ponieważ, pomimo swojej niewątpliwej wartości kolekcjonerskiej są sprzedawane przez Narodowy Bank Polski po cenie nominalnej (w przeciwieństwie do monet bitych z metali szlachetnych) i można się z nimi spotkać przy okazji codziennych zakupów.

Część z popularnych "dwójek" jest bita w seriach, najpopularniejsze z nich to "Zwierzęta świata" czy "Zamki i pałace w Polsce". Jednak tematyka przedstawiana na monetach jest o wiele szersza - świat kultury, nauki, sportu, ważne rocznice historyczne, państwowe i wiele, wiele innych.

Wystawa będzie prezentowana w małej sali wystaw czasowych na drugim piętrze słupskiego zamku do 20 września br. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

 

Ulica ul. Dominikańska 5
Miasto 76-200 Słupsk
Strona internetowa