Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Otwarcie wystawy: Numizmatyka III Rzeczypospolitej - Monety Kolekcjonerskie - MPŚ


W dniu 30 kwietnia 2016 roku, w sobotę, o godzinie 12:00 odbył się wernisaż wystawy "Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety kolekcjonerskie". Jest to kontynuacja ekspozycji prezentowanej w Muzeum Pomorza Środkowego w 2015 roku, na której pokazywane były monety obiegowe.


Na wystawie zaprezentowano prawie 600 monet bitych w latach od 1990 do 2015 roku. Większość z nich pokazano w dwóch egzemplarzach, aby widz mógł obejrzeć zarówno awers jak i rewers monety. Jest to niezwykle ważne gdyż w monetach kolekcjonerskich, w przeciwieństwie do obiegowych, awersy są unikalne i tworzą z rewersami spójną całość. Różnic między monetami kolekcjonerskimi a obiegowymi jest znacznie więcej, począwszy od wykorzystanego do produkcji materiału, poprzez dodanie zdobniczych na różnych kształtach kończąc. Monety kolekcjonerskie wykonane są ze szlachetnych materiałów – złota, srebra (na wystawie zaprezentowano monety srebrne). Dla ich urozmaicenia bardzo często dodaje się elementy zdobnicze takie jak bursztyn, szkło, cyrkonię, ceramikę, farby. Monety kolekcjonerskie przyjmują także różne kształty – poza tradycyjnymi okrągłymi występują monety kwadratowe, prostokątne, owalne, o kształtach nieregularnych, w formie serca, wachlarza, a nawet soczewki.

Każda z zaprezentowanych na wystawie monet zasługuje na uwagę ze względu na wysoką wartość artystyczną a także mnogość przedstawionych na reliefach tematów.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

Ulica ul. Dominikańska 5
Miasto 76-200 Słupsk
Strona internetowa