Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Otwarcie wystawy: Poczet królów i książąt polskich w medalierstwie i numizmatyce - MPŚ


Otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: Poczet królów i książąt polskich w medalierstwie i numizmatyce


Od 3 października 2015 roku do 17 kwietnia 2016 w małej sali wystaw czasowych w Zamku Książąt Pomorskich można oglądać wystawę "Poczet królów i książąt polskich w medalierstwie i numizmatyce".

Na wystawie zaprezentowano ponad 350 obiektów ze zbiorów własnych Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Najstarszymi eksponatami są dwa medale, z 1636 i 1637 roku, autorstwa wybitnego medaliera okresu baroku - Sebastiana Dadlera. Dadler tworzył w Gdańsku, m.in. na zlecenie dworu Władysława IV Wazy. Pierszy z prezentowanych medali upamiętnia zwycięstwa króla nad wojskami moskiewskimi, tureckimi oraz szwedzkimi. Natomiast drugi z krążków autorstwa Dadlera jest pamiątką ślubu Władysława IV z księżniczką Cecylią Renatą.

Wystawa została ułożnona chronologicznie, według okresów panowania władców. Dzięki temu można prześledzić historię Polski od początków jej istnienia, historię przedstawioną w nietradycyjny, nieksiążkowy sposób - za pomocą przedstawień na reliefach monet i medali. 

Wystwie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Ulica ul. Dominikańska 5
Miasto 76-200 Słupsk
Strona internetowa