Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska - ruchome wydmy znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego (po zachodniej stronie jeziora Łebsko).


Wydma Czołpińska oddalona jest około 38 km od Ustki. Trasę tą można pokonać samochodem, który należy zostawić na parkingu w Czołpinie. Aby dotrzeć na wydmę należy pokonać trasę prowadzącą przez las o długości około 2 km - szlak czerowny.

Odwiedzając wydmę warto również zwiedzić latarnię morską w Czołpinie - szlak niebieski. Więcej o latarni można przeczytać tutaj: Latarnia Czołpino

Wydama Czołpińska - panorama

Wydama Czołpińska - panorama

Informacja z tablicy znajdującej się przed wejściem na wydmę:

"Wydma Czołpińska wyróżniająca się krajobrazowo, rozległa forma terenu jest bardzo interesująca m.in. ze względu na urozmaiconą rzeźbę swojej powierzchni. W jej obrębie fragmenty dwóch typów wydmowych zbiorowisk roślinnych przeplatają się z powierzchniami pozbawionymi roślinności. Białymi nazywamy takie postacie wydmy, które utworzone są przez dwa odporne na zasypywanie gatunki wysokich traw, pospolitą – piaskownicę zwyczajną i rzadszą – wydmuchrzycę piaskową. Między źdźbłami tych traw powierzchnia gruntu pozostaje odkryta i piasek wydmowy, który może być jeszcze przemieszczany przez wiatr, jest wyraźnie widoczny. Wydmy szare porasta roślinność w typie niskiej murawy, w której dominuje gęsto kępkowa trawa – szczotlicha siwa. Grunt pokrywa tu mniej lub bardziej zwarty kobierzec porostów o mszaków oraz ciemnosiwa warstewka gromadzącej się próchnicy. Powierzchnia takiej wydmy zostaje utrwalona i ruch ziaren piasku ustaje. Pałacie wydmowe pozbawione roślinności nazywamy wydmami ruchomymi. W ich obrębie piasek przemieszcza się swobodnie dzięki czemu rzeźba powierzchni obfituje w różnorodne, nietrwałe mikroformy. Wśród takich wydm występują również, wyraźnie wzniesione ponad przeciętny poziom, pokryte roślinnością, stożkowate pagórki lub kopce zwane ostańcami. Są to formy, które nie poddały się niszczącemu działaniu wiatru, ponieważ występująca w ich wnętrzu gęsta i skomplikowana sieć organów podziemnych roślin, wiąże i utrzymuje piasek w miejscu."

Więcej zdjęć z wydmy pod adresem: zdjęcia Wydma Czołpińska

 

Miasto Czołpino