Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Pałac w Kończewie

Kończewo, niewielka miejscowość znajdująca się w gminie Kobylnica, położona 8 kilometrów na południe od Słupska. Kończewo jest bardzo starą słowiańską wsią, pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1301 roku.


Pałac z XIX wieku wybudowany w stylu eklektycznym mieści się na wzniesieniu i jest z trzech stron otoczony dworskim parkiem krajobrazowym założonym w XVIII wieku.

Bryła pałacu jest rozczłonkowana, wzniesiono go na planie prostokąta z ryzalitami od pólnocnego-wschodu i od południowego-zachodu, zaś po bokach prostokątnej, zamkniętej trzybocznie dawnej sali reprezentacyjnej znajdują się prostokątne aneksy. Jednokondygnacyjna, w części głównej z poddaszem użytkowym użytkowym budowla jest podpiwniczona i osadzona na wysokim cokole. Jej dziewięcioosiową elewację południowo-zachodnią z ryzalitem na szóstej, siódmej i ósmej osi oraz niższym aneksem na dziewiątej i dziesiątej w częsci pierwszejkondygnacji ryzalitu wyposażono w duże, prostokątne okna. Ryzalit zwieńczony jest trójkątntym frontonem. Otwory okienne przyziemia i poddasza są mniejsze, zaś trzybocznego zamknięcia sali reprezentacyjnej, czteroosiowej elewacji południowo-wschodniej, wyznaczające trzy pierwsze osie zakończone są pełnymi łukami.

Elewacja północno-wschodnia jest dziesięcioosiowa, na trzeciej, czwartej i piątej osi znajduje się ryzalit poprzedzony portykiem opartym na kompozytowych kolumnach - środkowe są kanelowane. Wkomponowany w tę elewację portyk zwieńcza taras z pełną, podzieloną  słupkami balustradą. Na środkowej osi ryzalitu znajduje się prostokątny otwór drzwiowy, a jego trójkątny fronton zdobi dekoracja w postaci płaskorzeźby. Obiekt przykryty jest dachem dwuspadowym, górująca nad nim kwadratowa wieża, czterospadowym, sala reprezentacyjna pięciospadowym, a aneksy dachami jednospadowymi. 

W części północnej pałac jest dwu i pół traktowy, w centralnej dwutraktowy, a południowej trzytraktowy. Nad piwnicami stropy są ceramiczne odcinkowe, nad pomieszczeniami piętra drewniane, belkowe z podsufitką. Podłogi na piętrze, parterze i poddaszu drewniane, deskowe. Schody zewnętrzne są wykonane z granitu, wewnętrzne natomiast są drewniane, zabiegowe, zakończone tralkową balustradą. Drzwi wejścia głównego znajdujące się w elewacji północno-zachodniej są drewniane, dwuskrzydłowe z nadświetlem zamkniętym pełnym łukiem. Drzwi wejścia ogrodowego umieszczono w elewacji północno-wschodniej, gdzie roztacza się rozległy park krajobrazowy, w którym zachowały się fragmenty pierwotnego ogrodzenia z cegły.

Kubatura XIX-wiecznego pałacu wynosi 1218 metrów kwadratowych. Wnętrze jest bardzo zaniedbane. W okresie PRL-u użytkownikiem pałacu był miejscowy PGR, obecnie jest w rękach prywatnych.

Pałac w Kończewie jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem rej. A-250.

 

źródło 

"Głos Kobylnicy", czerwiec 1995, nr  9.

Miasto Kończewo