Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest jednym z oddziałów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Znajduje się ono w małej wsi w centrum Słowińskiego Parku Narodowego.


Muzeum Wsi Słowińskiej zostało otwarte w 1963 roku, jednak idea jego utworzenia zrodziła się o wiele wcześniej, bo już w 1958 roku. Wtedy to grono muzealników oraz społeczników, którzy chcieli zachować pamięć o Słowińcach – grupie rdzennie zamieszkującej tereny jezior Łebska i Gardna, rozpoczęli badania terenowe, gromadzenie zbiorów oraz prace nad scenariuszem ekspozycji.

Początkowo Muzeum Wsi Słowińskiej było całkowicie samodzielną jednostką, w 1965 roku stało się filią Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Słupsku.

W muzeum w wielu zagrodach można oglądać nie tylko wystawy stałe poświęcone kulturze materialnej Słowińców, ale także wystawy czasowe. W muzeum odbywają się również cykliczne imprezy, które cieczą się niesłabnącą popularnością, m.in. „Czarne Wesele”, które co roku, w weekend majowy, przyciąga do Kluk rzesze turystów.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach: http://www.muzeumkluki.pl

Ulica Kluki 27
Miasto 76-214 Smołdzino