Tablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Kościelniakowi
Mieczysław Kościelniak to postać niebywale interesująca, nie tylko ze względu na poziom artystyczny, jaki prezentował w swoich pracach, ale także z powodu niezwykłego życiorysu. Kościelniak urodził się w 1912 roku w Kaliszu i już od najmłodszych lat przejawiał talent malarski.
W 1941 roku, wraz z elitą kaliską, został aresztowany i osadzony w obozie KL Auschwitz-Birkenau. W obozie potajemnie wykonał około 300 rysunków, ukazujących obozową codzienność. Obecnie są one własnością Muzeum Auschwitz-Birkenau. W obozie Kościelniak poznał innych wybitnych artystów, m.in. Xawerego Dunikowskiego i Józefa Szajnę. Zawarł także serdeczną przyjaźń z ojcem Maksymilianem Marią Kolbe.
Po wojnie Kościelniak wędrował po całym świecie, aby w końcu osiąść na stałe w Ustce. W 1993 roku, po długiej i wyczerpującej chorobie artysta umiera i zostaje pochowany na cmentarzu komunalnym w Ustce.
Tablica pamiątkowa poświęcona Mieczysławowi Kościelniakowi została odsłonięta w czerwcu 2010 roku, odsłonięcie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia urodzin artysty. Tablicę zaprojektował słupski artysta plastyk Edward Iwański.