Portal turystyczny miasta Ustka - noclegi, atrakcje, galerie...

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Wytownie

We wsi Wytowno (8 km od Ustki) znajduje się piękny ryglowy kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu.


Najstarszą część kościoła w Wytownie stanowi gotycka, murowana z cegieł oraz kamieni, czterokątna wieża, datowana na połowę XIV wieku. W XVII wieku dobudowano, w miejsce dawnej gotyckiej, prostokątną nawę o konstrukcji szachulcowej. W roku 1880 wieża zyskała nowy dach, a do nawy kościoła dobudowano dwie przybudówki w stylu neogotyckim - zakrystię oraz kruchtę.

Do najcenniejszego wyposażenia kościoła w Wytownie można zaliczyć: ołtarz z rzeźbami gotyckimi oraz obrazem "Zmartwychwstanie" pochodzący z końca XVII wieku oraz witraż "Mojżesz" z 1700 roku. Do orginalnego wyposażenia świątyni należą także: ambona wykonana z elementów o charakterze barokowym i neogotyckim, epitafium Marcina Westphala z roku 1680, empora z XVIII oraz prospekt organowy z XIX wieku wykonany przez firmę Voelckner z Duninowa (ówczesnego Dünnow).

Po lewej stronie ołtarza zawieszony jest statek wotywny z 1876 roku. Model okrętu wojennego z trzema masztami został ufundowany przez rybaków z Gardny Wielkiej. Statki wotywne były wówczas często fundowane przez rybaków, marynarzy czy kupców przemierzających morze, w dziękczynieniu za opiekę Boską.

Ulica Wytowno 40
Miasto 76-270 Wytowno